Zdjęcie w krzakach

Zdjęcie w krzakach

Zdjęcie w krzakach

Drzewo bez liści, krzaki, stare drzwi...
Dzisiaj chciałem podzielić się z tobą trzema fotograficznymi wskazówkami. Jak wykorzystać zwykłe miejsca, do niezwykłych zdjęć.


Ten krótki artykuł polecam osobom, które chciałyby mieć ciekawą sesję zdjęciową oraz wszystkim, którzy fotografują. Zaczynamy!

1. Obserwuj

Do niedawna sam nie zwracałem uwagi na miejsca, rzeczy czy przedmioty, które dobrze znałem. Wiedziałem, że są wyjątkowe, jednak obycie z nimi sprawiło, że tego "już" nie widziałem.

Poszukiwania kolejnych "oryginalnych" miejscówek na sesję zajmowało mi coraz więcej czasu. Siedząc jednego dnia przy kawie zacząłem zastanawiać się - co sprawia, że coś jest nietypowe i piękne.

 


WNIOSEK: Spojrzenie z innej perspektywy


Od tego momentu postanowiłem, że będę uważniej obserował najbliższe mi otoczenie - chciałem dostrzec w rzeczach na pozór oczywistych coś charakterystycznego.


2. Temat zdjęcia/pierwszy plan

Samo miejsce to tylko 30 % zdjęcia. Każda książka, album, czy film mają wątek główny - przewodni. Jeśli myślimy o tym, żeby ktoś nas sfotografował - pomyśl...


Co chce zachować na tym zdjęciu, jakie emocje ma we mnie budzić kiedy na nie będe patrzył?


 O czym mi przypomni?


Jeśli na zdjęciu udało się złapać oprócz nas, jeszcze Wieżę Eifla- to fajnie... jednak jeśli najważniejsza była Wieża Eifla, która miała być naszym tłem - gwarantuję, że zdjęcie będzie słabe.

Chcę napisać, że temat zdjęcia to przeważnie pierwszy plan - a na zdjęciu - pierwszy plan to emocje. Dlatego często to nie miejsce powoduje że zdjęcie jest ładne, a to jak my zostaniemy ujęci w danym miejscu.

3. Rekwizyty/naturalność

Ostatnim dopełnieniem udanej fotografii "w krzakach" są rekwizyty. Rekwizyty to nie tylko dodatkowe przedmioty znajdujące się na zdjęciu.
Według mnie to wszystkie zabiegi, które dodatkowo wzmacniają siłę przekazu. A nic tak nie wzmacnia siły przekazu jak naturalność.

Jesteś melancholikiem? Zrób sesje zdjęciową w nostalgicznym nastroju. Wykorzystaj doświetloną witrynę monopolowego o 02.00 w nocy...

Jeśli jesteś ekspresem energii, ekstrawertykiem z turbodoładowaniem - udział zwykłej skakanki czy ujęcie gry w klasy sprawi że podczas zdjęć będziesz miał prawdziwie szczery uśmiech... szczególnie jak skusisz ;)

Mam nadzieję, że pomogłem spojrzeć Ci trochę w inny sposób na to gdzie robić zdjęcia. Dobra lokalizacja jest tylko częścią udanej fotografii, która w rzeczywistości stanowi tylko jej fragment. To trochę jak z obrazem i ramą. Rama choć ładna to tylko eksponuje sam obraz.